«Бюрократизм года 2020»

Preces atmuitošana, kas nopirkta ārpus ES. Situācija pirms - fiziska persona no juridiskas personas nopērk preci piem. ASV. Ja preces vērtība pārsniedz 10 EUR, jānomaksā PVN, ja 150 EUR arī muitas nodoklis. Agrāk Latvijas pasts fiziskai personai atsūtīja paziņojumu, kurā bija aprēkināta valstij nodokļos nomaksājamā summa un konts Valsts kasē, kur veikt pārskaitījumu. Fiziskā persona no savas bankas konta veicot pārskaitījumu, varēja iet uz pastu saņemt preci vai samaksāt nodokli uz vietas pastā, par ko pasts ieturēja komisijas maksu. Viss bija tik vienkārši. Sākot ar 2019.gada novembri mainījās notaikumi. Tagad, lai fiziskā persona varētu atmuitot preces ir jāveic sekojošas darbības. 1. Pasts atsūta ziņu, ka ir saņēmis muitojamo preci. Ziņā pasts iekļauj sekojošu informāciju, kas ir nepieciešama fiziskai personai, lai tā aizpildītu muitas deklarāciju: pasta sūtījuma numurs, PUD jeb pagaidu uzglabāšanas dokumenta numurs, PUD kārtas numurs un preces svars. 2. Fiziskā personai ir jāpieslēdzas EDS, kur jāaizpilda muitas deklarāciju, tājā ievadot visus augstāk minētos datus, kā arī vēl citus datus par preci un obligāti klāt pievienojot divus dokumentus - rēķins no pārdevēja un samaksu aplicinošs dokuments. 3. Fiziskā persona ielogojas savā bankas kontā un sagalbā maksājuma uzdevuma apliecinājumu. 4. fiziskā persona ielogojas piemēram ebay un saglabā rēķina apliecinājumu. 5. Tad, kad ir visi nepieciešamie dati un papīri, aizpilda muitas deklarāciju un sistēma aprēķina nodokli. 7. Tiek samaksāts nodoklis un var iet uz pastu. Vai arī, ja fiziskā persona nespēj veikt visas augstāk minētās darbības pati, viņa raksta e-pastu pastam, ka vēlas izmantot pasta muitas brokeri. Un arī šajā gadījumā ir jānosūta pasta muitas brokerim rēķinu no pārdevēja un maksājuma uzdevuma apliecinājumu. Tā teikt ļoti atviegloja visiem dzīvi!!!
Ļoti ilgs informācijas aprites ceļš, kas, iespējams, ir ietekmējis manu 2. līmeņa pensijas uzkrājumu.
Pirmdiena,16.03. dienas vidū ar Latvija.lv starpniecību darīju zināmu VSAA, ka nomainu 2. līmeņa pensijas plānu, ar mērķi mazināt potenciālos zaudējumus. Reāla izmaiņa ar plānu notiek precīzi pēc 7 kalendārām dienām. Kapēc līdz šim nav automatizēts, ka darbības notiek nekavējoties vai ilgākais dažu stundu laikā? Es centos mazināt ietekmi uz saviem uzkrājumiem laikā, kad ir straujš akciju un obligāciju tirgu cenu kritums, bet VSAA bezdarbības dēļ 7(!) dienu garumā tika pazaudēta nopietna summa.
Atbildi no VSAA uz 16.03. iesniegumu saņēmu 1.04., jeb pēc 12 (!) darba dienām. Vēstulē mani informēja par pirms 9 kalendāra dienām paveikto.
Tā kā iesniegumā VSAA man bija jānorāda no izvēlnes uz kuru plānu pāreju, tad ziņai tehniski bija jāvar nākamajā minūtē būt pie pensiju plāna izpildītāja, un atbildei 16.03. bija jābūt, nevis no VSAA iesniegumu saņēmām, bet, gan no pārvaldītāja sistēmas - redzam, ka izsakat vēlmi mainīt plānu, tas jau izdarīts vai tiks izdarīts tad un tad. 16 kalendārās dienas starp iesniegumu un atbildi ar apstiprinājumu, ka pensiju plāns nomainīts, ir absurdi ilgs termiņš. Ļoti gribas ticēt, ka VSAA darbinieki taču ar roku nepārrakstīja manu iesniegumu, nenesa to uz pensiju fondu personīgi, fonds arī nevilcinājās.
Informācijas apritei ir bijusi nodrošināta 15 kalendāro dienu dīkstāve, jo viss darbs paveicams dažu h laikā, ja tiek pielietotas digitālās tehnoloģijas iespējas.
Сообщайте

Ремесленникам из соседних стран для участия в ярмарке надо регистрироваться как плательщикам НДС

Лиепайчанка Селена Васильева выдвинула на антипремию «Бюрократизм года 2020» заведомо сложную официальную процедуру, с которой столкнулась на практике. В Лиепае нередки ярмарки мастеров народных промыслов с участием соседей-литовцев — так вот, чтобы получить право торговать там своими изделиями, ремесленникам из Литвы нужно на один день становиться плательщиками НДС в Латвии и после закрытия базара еще подавать отчеты в Службу госдоходов, сообщает Latvijas Radio.

Селена считает, это требование слишком сложное и бюрократическое: «мы каждый год в Лиепае устраиваем такой деревенский праздник ливов, в нем участвует больше 200 ремесленников и торговцев, и из Литвы и Эстонии тоже. Теперь самоуправление проинформировало организаторов мероприятия, что иностранцам нужно даже на один день регистрироваться в качестве плательщиков НДС — и делать это им, разумеется, нужно самим».

Чаще всего такая регистрация проводится очно, хотя ее можно оформить и через э-подпись. Которой, вероятнее всего, у иностранцев — «вольных художников» может и не иметься. А после ярмарки (в данном случае она длится два дня) в течение месяца нужно еще представить в декларацию об НДС.

Селена Васильева прогнозирует, что при таких условиях зарубежные мастера прикладного искусства в Лиепаю просто не поедут — а значит, и их изделий покупателя на ярмарке не увидят. Принимающая сторона, по ее словам, никак не может облегчить приезжим эту процедуру. Причем Васильева уже сама связалась с СГД, и там подтвердили: да, вот такие требования, и да, они довольно сложные.

Завотделом НДС Службы госдоходов Дайга Береза пояснила, что норма это не новая, и любому иностранцу, желающему торговать в Латвии, действительно нужно быть зарегистрированным в латвийском регистре плательщиком налога на добавленную стоимость. И хотя латвийские предприниматели имеют право не регистрироваться, если их годовой оборот не превышает 40 тыс. евро в год, для иностранцев такой льготы не существует. Это требование работает по всей Европе, оно не изобретение латвийских чиновников, пояснила Береза. СГД, со своей стороны, старается по возможности быстро оформить регистрацию, хотя правила одинаковы для всех: срок рассмотрения заявки — пять рабочих дней.   

Поделитесь опытом, заявите бессмысленную процедуру на приз «Бюрократизм года 2020»!

Сообщайте
Заметили ошибку? Сообщите нам о ней!

Пожалуйста, выделите в тексте соответствующий фрагмент и нажмите Ctrl+Enter.

Пожалуйста, выделите в тексте соответствующий фрагмент и нажмите Сообщить об ошибке.

Экономика
Новости
Новейшее
Интересно